Bolest dolní části zad (lumbago)

Bolest zad (lumbago) je velmi častým příznakem. Nejčastější příčinou je svalové napětí spojené s nedostatečným fyzickým tréninkem. Odpočiňte si 2-3 dny a možná problém vyřeší mírné léky proti bolesti.

Ve vzácnějších případech je příčina vážnější: vyhřezlá ploténka (jinak známá jako vyhřezlá ploténka), spondylolistéza, zlomenina nebo nádor. Bolest zad je považována za nebezpečnou, pokud je doprovázena bolestí, necitlivostí, slabostí v noze, potížemi s močením a tak dále.

Léčba bolesti zad začíná podrobnou anamnézou (kdy bolest začala, jak dlouho trvá, kde působí, co ji zhoršuje atd. ), po níž následuje fyzikální vyšetření. Je třeba vyšetřit další části těla, které mohou způsobovat bolesti zad podobné bolesti zad, jako jsou ledviny a břicho.

V případě potřeby budou vyžadovány testy, jako jsou prosté rentgenové snímky a také MRI. Obvykle postačuje konzervativní léčba (klid, léky, fyzikální terapie). Ve vzácných případech je nutný speciální chirurgický zákrok. Alternativně existují injekce do páteře v lokální anestezii.

Bolest dolní části zad

Často kladené otázky o bolestech zad

Z čeho se skládá střední (bederní) páteř?

Páteř v pase se skládá z:

 1. kosti (obratle);
 2. meziobratlové ploténky (mezi dvěma sousedními obratli je ploténka jako polštář);
 3. klouby (v zadní části každého obratle jsou dva klouby);
 4. vazy;
 5. šlachy;
 6. svaly a nakonec;
 7. nervy vycházející z páteře (jeden vpravo a jeden vlevo na každé úrovni), které zajišťují nervovou stimulaci nohou.

V širším slova smyslu je meziobratlová ploténka také typem kloubu.

Které z následujících prvků páteře mohou způsobovat bolesti zad?

Všechny anatomické prvky popsané v otázce výše mají senzorická nervová zakončení, takže poškození kteréhokoli z nich může způsobit bolest. Nejčastější příčinou bolestí zad je namožení měkkých tkání, tzn. svaly, vazy a šlachy. Pak říkáme, že bolest je „svalová".

Platí i následující paradox: obraz při rentgenovém vyšetření nemusí vždy odpovídat intenzitě bolesti. Takže jeden pacient může mít hrozné bolesti zad kvůli svalovému namožení (aniž by cokoliv ukázal na obyčejném rentgenu nebo MRI), zatímco jiný pacient s velkou vyhřezlou ploténkou nemusí mít žádné příznaky.

Co může způsobit bolesti zad?

Příčinou bolesti zad je:

 1. svalové napětí ve svalech, šlachách a vazech obklopujících páteř. Toto je nejčastější důvod (více než 70 %);
 2. opotřebení meziobratlových plotének (například herniace disku);
 3. poškození kloubů;
 4. spondylolistéza;
 5. zlomeniny (v důsledku traumatu, stejně jako automaticky v důsledku osteoporózy nebo metastáz);
 6. jiné vzácné příčiny, jako jsou kostní nádory, zánět (spondylodiscitida), revmatologická onemocnění (např. ankylozující spondylitida), Scheuermannova choroba;
 7. způsobuje mimo páteř, například nefrolitiázu (ledvinový kámen), aneuryzma břišní aorty, cholecystitidu.

Příčina bolesti se může věk od věku lišit.

Ano, důvody se mění s věkem, protože se mění stavba páteře. U mladých lidí bývá postižena meziobratlová ploténka: nejčastější příčinou (kromě svalového napětí) je výhřez ploténky.

Ve stáří se zvyšuje opotřebení zadních elementů páteře (např. kloubů), takže nejčastějšími příčinami jsou artróza a bederní stenóza (spondylolistéza), začínají se objevovat i zlomeniny v důsledku osteoporózy.

Mohou bolesti zad souviset s tělesnou hmotností?

Ano, podíl zvýšené tělesné hmotnosti na výskyt bolestí zad je empiricky známý a vědecky potvrzený. Může to být způsobeno tím, že člověk s nadváhou obvykle nesportuje, a proto nemá „vybudovaný" odpovídající svalový systém, který by chránil záda před drobnými zraněními. U lidí s nadváhou a obezitou (s indexem tělesné hmotnosti vyšším než 25-30) je větší pravděpodobnost záchvatů bolesti zad.

Bolí mě záda. Mám přestat zvedat činky?

V akutní fázi, tzn. pokud je bolest nedávná, je třeba se vyhnout těžkému zvedání. To znamená, že můžete zvednout balíček ze supermarketu, ale nesmíte zvedat například těžkou krabici. Když tato fáze skončí a bolest pomine, můžete zvedat malá závaží, ale musíte se naučit, jak to dělat správně, to znamená pokrčit kolena a ne je narovnat, jak to dělají vzpěrači. Navíc, čím více člověk cvičí své páteřní svaly, tím větší zátěž jeho záda snesou.

Obecně řečeno, každodenní život určitě zahrnuje zvedání závaží: lidské tělo je navrženo tak, aby zvedalo závaží a dělalo těžké zvedání, jako je zvedání rodičů dítěte.

Zvedání závaží v posilovně je něco jiného: jako obecné pravidlo, pokud to není nezbytně nutné (tj. pokud dotyčná osoba není sportovec), se doporučuje, aby se osoba s problémy se zády vyhýbala posilování v posilovně.

Může osteoporóza způsobit bolesti zad?

Pouze v případě zlomeniny. Tyto typy zlomenin se obvykle vyskytují automaticky (tj. nejsou způsobeny pádem) a příznaky nemusí být tak hlučné jako u „normálních" zlomenin, tzn. bolest může být minimální.

Co znamená chronické lumbago?

Bolesti zad (lumbago) jsou klasifikovány jako chronické, pokud přetrvávají déle než 3 měsíce bez přerušení. Limit 3 měsíců není libovolný: bylo pozorováno, že pacienti trpící bolestmi zad déle než 3 měsíce mají určité vlastnosti, které ztěžují léčbu:

 1. bolest s „podivným" charakterem, tzn. popisován jako pocit pálení, „elektrický proud";
 2. příčina bolesti se může zdát vyřešena, například vyhřezlá ploténka může být „vyřešena" na MRI;
 3. pacient zažívá psychologický dopad bolesti a projevuje příznaky, jako je úzkost a deprese.

Jaké je vědecké vysvětlení tohoto podivného typu bolesti zad?

Převládající teorie chronické bolesti je, že přetrvávající a dlouhotrvající stimulace nervové dráhy (tj. cesty z místa bolesti do mozku) způsobuje „senzibilizaci", takže stimul způsobuje přehnanou nebo zvláštní reakci.

Podnět nízké intenzity tedy může způsobit velmi intenzivní bolest nebo bolest, která neodpovídá typu podnětu, například pocit, že hoříte, když není žádná část těla, která se zahřívá. I když se tedy léčí anatomická příčina bolesti, bolest a psychická reakce mohou zůstat, jako by se otiskly do mozku. Právě z tohoto důvodu se na chronické bolesti zad předepisují (kromě klasických léků proti bolesti) léky ovlivňující centrální nervový systém, jako jsou antidepresiva.

Kdy byste měli při bolestech zad navštívit lékaře?

 • když bolest nezmizí pomocí jednoduchých léků proti bolesti během několika dní;
 • když se bolest vyskytuje nejen v zádech, ale také v noze;
 • když noha znecitliví nebo začne paralyzovat;
 • pokud bolesti zad přetrvávají v noci, během spánku nebo dokonce probouzejí postiženého ze spánku;
 • jestliže máte problémy s močením, vyprazdňováním a/nebo sexuální funkcí;
 • když je doprovázena horečkou;
 • když je spuštěn pádem nebo nehodou;
 • když je doprovázen úbytkem hmotnosti;
 • pokud máte v anamnéze rakovinu, osteoporózu, dlouhodobé užívání kortizonu, nitrožilní užívání drog (např. heroinu) nebo alkoholismus.

Jaké jsou další kroky?

Lékař, který vás vyšetří, odebere kompletní anamnézu a vyšetří vás. Poté, pokud je to nutné, budou provedeny testy, jako je prostý rentgen, CT nebo MRI.

Musím podstoupit rentgenové vyšetření, když mám bolesti zad?

Ne. Asi 70 % případů bolestí zad je způsobeno prostým namožením svalu a v těchto případech není nutné vyšetření.

Co když rentgen nebo MRI něco ukáže?

To je velmi, velmi časté: někdo udělá vyšetření zad a objeví rentgenový nález, jako je herniace disku, osteofyty atd. Ale to slovo říká: rentgenový nález. To znamená, že disk byl v určitém okamžiku poškozen. Vyšetření nám ale neřekne, kdy k tomuto zranění došlo, tzn. nedávno nebo dávno, takže nám to nedokazuje, že bolest zad je aktuálně způsobena právě tímto výhřezem ploténky. Navíc u všech lidí dochází k mnoha „degenerativním změnám", ať už pociťují bolest nebo ne. Proto se při stanovení diagnózy nelze řídit pouze výsledky rentgenového vyšetření.

Ze stejného důvodu by léčba (nebo dokonce indikace k operaci) pro problémy s páteří neměla být nikdy navržena pouhým pohledem na snímek MRI. Je vhodné nejprve provést anamnézu a klinické vyšetření a poté korelovat nálezy na MRI s příznaky pacienta.

Který je konkrétnější test na bolest zad: obyčejný rentgen, CT nebo MRI?

Na tuto otázku neexistuje jediná odpověď. Každý test má indikace a každý test má nevýhody:

 1. konvenční radiografieje velmi rychlý a jednoduchý test, který stojí velmi málo. Ale ukazuje jen kosti. To znamená, že zlomenina, skolióza nebo kyfóza nebo spondylolistéza jsou jasně viditelné, ale nejsou vidět meziobratlové ploténky a nervy.
 2. CT vyšetřenítrvá velmi málo minut a má průměrné náklady, ale zároveň má vysokou dávku záření. Poměrně dobře zobrazuje všechny prvky páteře. To je při zobrazování nervů a plotének poměrně nevýhodné.
 3. MRITrvá dlouho, třeba 20 minut, a pro lidi trpící klaustrofobií je to nepohodlné vyšetření. Cena je vysoká, ale nedochází k radiaci. Jde o nejpodrobnější vyšetření, které máme a mapuje všechny struktury páteře, zejména nervy. Poněkud postrádá zlomy, zvláště ty malé. V každém případě Vám lékař po vyšetření vybere a doporučí vhodný test.

Jak se obvykle léčí bolesti zad?

 • ve většině případů pomáhá odpočinek a některá jednoduchá opatření doma, například „teplo a zima" a bederní ochrana (pás);
 • Ke zmírnění bolesti můžete použít některé léky, jako jsou analgetika, nesteroidní protizánětlivé léky atd. ;
 • Návštěva fyzioterapeuta často pomáhá, zvláště pokud je prováděna určitým způsobem a ze specifických indikací;
 • alternativní formy léčby, jako je akupunktura, jóga a pilates, mohou poskytnout významný přínos jednotlivým pacientům;
 • Někdy mohou být také použity spinální injekce.
 • V poměrně vzácných případech je výše uvedená (konzervativní) léčba neúčinná a je nutný chirurgický zákrok.

Znamená odpočinek, že musím zůstat v posteli?

Pouze na 2-3 dny a pouze v případě nouze. Studie prokázaly, že pobyt v posteli déle než 2-3 dny spíše zhoršuje, než léčí bolesti zad. Obecně se doporučuje chodit co nejvíce pěšky.

Pokud člověk i přes konzervativní léčbu kvůli nesnesitelné bolesti nedokáže vstát z postele, obvykle to znamená vážný problém a měl by být vyšetřen lékařem.

Měli byste používat teplé nebo studené k úlevě od bolesti zad?

Obě metody byly testovány a pomáhají v závislosti na situaci. Mechanismus účinku je odlišný:

 • horko (teplo) způsobuje svalovou relaxaci, tzn. uvolňuje svaly stažené bolestí a zvyšuje krevní oběh. Můžete použít hadřík nahřátý na radiátoru nebo si dát teplou koupel (ne horkou).
 • chlad brání vláknům bolesti ve vedení bolesti (například sportovci aplikují chladicí kapalinu při hraní fotbalu). Můžete použít ledový obklad zabalený v hadříku (není v přímém kontaktu s pokožkou). Snadná alternativa: sáček zeleniny z mrazáku.

Jaké léky můžete užívat na bolesti zad?

Mezi léky, které lze použít k léčbě bolesti zad, patří:

 1. Převážně analgetikum ze skupiny anilidů, samostatně nebo v kombinaci s kodeinem nebo svalovým relaxantem. Jedná se o nejjednodušší a nejbezpečnější lék a léčba by měla vždy začít s ním.
 2. Nesteroidní protizánětlivé léky (existuje několik tříd). Silnější léky proti bolesti, ale při chronickém užívání mají mnoho vedlejších účinků, jako je gastritida, gastrointestinální krvácení, zvýšený krevní tlak, poškození ledvin, krvácení atd.
 3. Glukokortikosteroid- silný a účinný lék proti bolesti, ale s velkým množstvím vedlejších účinků při chronickém užívání a bez jasně prokázaných přínosů při bolestech zad.
 4. Opioidy, tzn. léky morfinového typu. Obvykle se podává intravenózně nebo intramuskulárně v nemocnici, ale jsou k dispozici i některé perorální léky.
 5. Antiepileptika nebo antidepresiva především na chronické bolesti, ale i na některé akutní stavy.

Důležité!

Všechny výše uvedené léky je třeba užívat na doporučení lékaře, který vás dříve vyšetřoval. Je nedbalé a potenciálně nebezpečné brát léky na vlastní pěst tím, že nasloucháte přátelům, získáváte nápady z internetu nebo telefonujete se svým lékařem bez předchozí kontroly.

Jak mi může fyzioterapeut pomoci s bolestí zad?

Role fyzioterapeuta je při léčbě bolestí zad velmi důležitá. Nejvhodnější je úvodní program v délce několika dnů, poté se pacient naučí provádět potřebná cvičení sám. Silná bolest se zpočátku léčí tak, aby pacient mohl chodit (tedy nebyl upoután na lůžko), a když bolest odezní, začnou se cviky posilovat svaly a obnovovat páteř. Program může zahrnovat:

 1. okamžitá úlevová opatření jako elektroléčba (např. TENS), ultrazvuk, diatermie, masáže;
 2. aerobní cvičení, jako je chůze, plavání nebo vodoléčba a v některých případech dokonce jízda na kole;
 3. cvičení na stabilizaci trupu a propriocepci, která „učí" svaly lépe podpírat páteř;
 4. posilovací cvičení, jako jsou cvičení na břicho a záda (ne na začátku programu);
 5. cvičení pro rozvoj rozsahu pohybu;
 6. mechanická diagnostika a terapie McKenzie;
 7. rekvalifikace, tzn. naučit se správně stát, sedět, zvedat závaží atd.

Pokud máte bolesti zad, měli byste nejprve navštívit fyzioterapeuta nebo lékaře?

Fyzioterapie je jednou z metod léčby bolestí zad. Dalšími metodami jsou léky, péče, chůze a nakonec injekce a operace páteře. Proto musí existovat centrální osoba, která bude vybírat použité metody a hodnotit pokroky pacienta.

Pro pacienta s bolestmi zad je nejlepší nejprve navštívit lékaře, aby se vyloučily vzácné a závažné příčiny bolestí zad. Lékař poté odešle pacienta k fyzioterapeutovi, se kterým by měl pacient udržovat kontakt a prodiskutovat postup léčby. Konečnou odpovědnost za pokrok pacienta má lékař.

Mám nosit talisman (opasek) na bolesti zad?

Jednoduchá měkká podložka může být používána několik dní. Neposkytuje úplné znehybnění (tuhé chrániče, jaké používáme u zlomenin, ano), ale omezuje nadměrné a náhlé pohyby a připomíná tak zadnímu pacientovi správné držení těla, zejména při práci.

Dlouhodobé chronické užívání má opačný účinek jako atrofie svalů páteře, což vede ke zvýšené bolesti. Na závěr je třeba poznamenat, že při použití po dobu 1-2 týdnů může být amulet užitečný. Nejlépe se používá ve spojení s programem posilování svalů páteře, aby se nakonec eliminovala potřeba ochrany.

Jaká je pravděpodobnost, že budu potřebovat operaci kvůli bolesti zad?

Je to malá šance. Ze 100 pacientů, kteří navštíví lékaře pro bolesti zad, bude pouze 5-10 nakonec vyžadovat operaci, a to až po vyčerpání všech ostatních prostředků (konzervativní léčby).

Co mohu dělat v obdobích, kdy mě nebolí, abych zabránil bolestem zad?

 • Pravidelně cvičte po konzultaci s lékařem. Chůze a plavání jsou dvě vynikající cvičení, která posilují páteř. Než začnete cvičit, zeptejte se svého lékaře, jaké cviky jsou v pořádku při jiných zdravotních problémech, jako je například srdeční onemocnění.
 • Posilujte svaly, které podporují oblast pasu (břišní a zádové svaly). Nezbytná je konzultace s vaším fyzioterapeutem nebo fyzioterapeutem.
 • Přestaňte kouřit nebo alespoň snižte množství kouření.
 • Udržujte si správnou tělesnou hmotnost, snižte nadváhu.
 • Pomozte své páteři: naučte se, jak zvedat závaží, jak stát, na jaké matraci spát a jak spát, jak sedět u stolu atd.

Kterého lékaře byste měli navštívit při bolestech zad?

Možná budete chtít navštívit lékaře, který se specializuje na páteř, jako je neurochirurg nebo ortoped.