Jak léčit osteochondrózu doma - s lidovými léky a léky

Dobrý den milí čtenáři. Nemoci páteře jsou dnes jedním z nejpalčivějších lékařských problémů lidstva. Stále více mladých lidí si stěžuje na bolesti v různých částech páteře, i když to není tak dávno, co tato patologie znepokojovala především starší generaci. Proto se všude tak aktivně diskutuje o účinné léčbě osteochondrózy. Jak se zbavit bolesti v páteři je tématem tohoto článku. Působením gravitace, trestem za vzpřímenou chůzi, ale i dalšími faktory dochází k předčasnému opotřebení struktur páteře.

Co je osteochondróza

Nedostatečná výživa chrupavkové tkáně vede k oslabení chrupavky. Intervertebrální vrstvy ztrácejí schopnost odolávat nadměrné zátěži. Obratle na sebe tlačí a doslova drtí meziobratlové chrupavčité polštáře. Takto se vyvíjí osteochondróza.

Nejprve trpí tkáň chrupavky a později se do patologického procesu zapojují samotné obratle. Onemocnění je chronické a doprovázené silnou bolestí.

V závislosti na umístění lézí v oblasti páteře se rozlišuje několik typů onemocnění:

Cervikální osteochondróza

Je charakterizována bolestí šíje, ramen, paží, hlavy, závratěmi, mírnými zrakovými abnormalitami a hlukovými efekty.

Hrudní osteochondróza

Bolest v zádech se odráží na hrudi, někdy až nápadně podobná bolesti srdce.

Lumbální osteochondróza

Bolest je soustředěna do pánve, pobřišnice, dolní části zad a vyzařuje do dolních končetin.

Může dojít k současnému poškození různých vertebrálních úseků.

příznaky bederní osteochondrózy

Jak nemoc postupuje, existují 4 hlavní fáze nemoci. Nepříjemnou vlastností patologie je zpočátku nízká pravděpodobnost její detekce. To je způsobeno asymptomatickou povahou počáteční fáze vývoje osteochondrózy.

Chondrotické změny budou patrné pouze na rentgenovém snímku, to znamená, že je lze zjistit pouze náhodou. Protože neexistují žádné předpoklady pro záměrné podstoupení rentgenového vyšetření.

Etapy chondrotických změn v páteři

 1. Dystrofie chrupavky, počáteční degenerace tkáně.
 2. Nápadná jsou jednotlivá ložiska zánětu v chrupavce a mikrotrhliny. V pohybech páteře je nepohodlí a ztuhlost. Někdy je chrupavka vytlačena směrem ven a tvoří výčnělky - výčnělky.
 3. Chrupavka je nahrazena kostními formacemi. Pohyblivost postižené oblasti je stále více omezena. Nervové kořeny a krevní cévy jsou stlačeny, což vyvolává rozvoj chronické bolesti v zádech a okolních oblastech. Mohou se objevit posuny a kýly.
 4. Onemocnění postihuje kostní tkáň, chrupavka je téměř úplně zničena. Zánět je rozsáhlý, objevují se komplikace. Některé oblasti páteře zcela ztrácejí pohyblivost.

Příčiny osteochondrózy

Příčiny patologických změn v chrupavčitých strukturách páteře nejsou dosud medicínou plně prozkoumány. Vědci však identifikovali několik rizikových skupin, u kterých je největší pravděpodobnost vzniku osteochondrózy.

Jsou to lidé, kteří vedou pasivní život, jejichž práce zahrnuje sedavou polohu. Riziko onemocnění hrozí také pacientům s nadváhou a metabolickými poruchami.

léčba osteochondrózy lékařem

Ohroženo je i zdraví páteře mezi těžce pracujícími a profesionálními sportovci.

Mezi faktory, které vyvolávají vznik patologických změn, patří

 • dlouhodobý nedostatek tekutiny v těle;
 • nesprávná strava způsobující nedostatek minerálů;
 • hormonální změny;
 • emoční výbuchy, stres;
 • zranění, přetížení;
 • setrvání ve statických polohách, které nejsou anatomicky správné;
 • ložiska infekčních lézí v těle;
 • ploché nohy jakékoli závažnosti;
 • vrozená predispozice;
 • svalová slabost;
 • těhotenství;
 • stárnutí těla, přirozené opotřebení tkání;
 • škodlivé závislosti;
 • užívání léků, intoxikace různé etiologie;
 • nadváha, obezita;
 • spaní na příliš měkké matraci a vysokém polštáři.

Léčebné metody

Terapie se skládá z aktivní fáze a rehabilitačního procesu. I když po dlouhou dobu nejsou žádné trvalé výsledky, nemůžete se vzdát. Obnova je velmi pomalá.

To vše vyžaduje trpělivost, pevnou vůli a vysokou míru sebekázně. Úspěch lze zaručit pouze tehdy, pokud existuje neukojitelná touha po uzdravení a soubor terapeutických a preventivních opatření.

Je vysoce nežádoucí omezit se na samoléčbu. Musíte jasně pochopit, že samotné užívání léků proti bolesti bez změny životního stylu nepřinese žádné jiné výsledky než dočasnou úlevu.

Nemoc se bude nadále aktivně rozvíjet. Kromě toho vzniká závislost na anestetikech a analgetikech.

Kombinovaná terapie přináší nejen úlevu od bolesti, ale také boj s degenerativními změnami, obnovu hybnosti, úlevu od zánětů, prevenci komplikací a pokusy o regeneraci poškozených struktur.

Proto se spojují:

 • léky a v případě potřeby chirurgický zákrok;
 • léčebná a preventivní gymnastika;
 • fyzikální procedury;
 • různé druhy manuální terapie, včetně tradiční masáže, reflexní terapie;
 • odstranění svorek, trakce páteře.

To vše předepisuje a sleduje lékař. Pacient může použít netradiční metody, ale po dohodě s lékařem. Pacient musí také hlásit všechny úspěchy a výskyt nežádoucích účinků. To umožní včasné úpravy léčebného režimu.

Jak léčit osteochondrózu doma

Ve známém domácím prostředí je účinná léčba osteochondrózy docela možná. Jak se zbavit bolestí páteře nejen pomocí narkózy, řekne vám lékař. Pacient se bude muset řídit jeho pokyny a možná mírně upravit standardní přístup k léčbě páteře.

Mluvíme především o regulaci zátěže při provádění sestavy cviků a při protahování obratlových struktur. V tomto případě se musíte zaměřit na osobní odolnost a citlivost.

Léky - léky na osteochondrózu

Měli byste okamžitě zdůraznit, že osteochondrózu nelze překonat pouze léky. Ale jsou důležitou a dokonce nezbytnou součástí procesu hojení. Farmakologická léčiva se zpravidla používají během exacerbace onemocnění ke zmírnění příznaků a zmírnění zánětu. Co se týče obnovy chrupavkové tkáně, zde se používají doplňky stravy, i když s různou úspěšností.

Léčivé účinky jsou zaměřeny na:

 • úleva od bolesti v různých částech těla;
 • omezení zánětu a zastavení tohoto patologického procesu;
 • zvýšený krevní oběh;
 • zlepšení metabolismu;
 • zvýšená výživa poškozených tkání;
 • návrat pohyblivosti do páteře;
 • obnovení vrstev chrupavky;
 • prevence rozvoje deprese ze špatného zdravotního stavu.

K řešení problémů se používají různé skupiny léků. Pokud je účinnost jednoho z nich nízká, podávají se účinnější léky opatrně, protože mají větší počet možných nežádoucích účinků.

medikamentózní léčba osteochondrózy
 1. Protizánětlivé léky (NSAID). Skupina nesteroidních multifunkčních léků. Zmírňuje zánět, zmírňuje bolest, snižuje horečku. Při osteochondróze se nejčastěji používají krémy, masti a tablety zmírňující bolest.
 2. Spazmolytika, kombinovaná analgetika, lokální anestetika. Pomáhá zbavit se bolesti svalů a hlavy.
 3. Léky, které rozšiřují krevní cévy. Pomáhá zbavit se bolesti hlavy a necitlivosti.
 4. Svalové relaxanty. Uvolňují napětí a křeče, což vám umožňuje odstranit výslednou bolest svalů a otoky.
 5. Vitamínové přípravky (vit. B, A, E, C, multivitamíny), minerální doplňky. Dodávají tělu sloučeniny nezbytné pro tkáň chrupavky.
 6. Sedativní léky: tinktura z kozlíku lékařského, mateří kašička. Pomozte zmírnit stres z neustálé bolesti a normalizovat spánek.
 7. Hormonální léky na bázi látek methylprednisolon, hydrokortison. Jsou to silné protizánětlivé léky.
 8. Chondroprotektivní látky. Obnovit chrupavku.

Tělesné cvičení

Poranění páteře má svá omezení při provádění speciálních cviků. Proto se doporučuje vést lekce pod dohledem instruktora.

Léčebný tělocvik pomůže zbavit se bolesti, obnovit pohyblivost páteře, uvolnit skřípnuté nervy a cévy. Cvičení je zaměřeno na rozvoj postižených partií, posílení a protažení svalů.

Soubor gymnastických technik je víceméně standardní. Ale délka, intenzita a počet opakování jsou určeny individuálně.

Při osteochondróze je pravděpodobnost zranění vysoká, takže všechny akce jsou prováděny opatrně. Pokud se objeví nepohodlí nebo bolest, gymnastika by měla být pozastavena, dokud pocit nezmizí. Po obnovení akce.

Možná budete muset snížit zátěž nebo tento cvik nahradit podobným, ale vhodnějším.

Léčba osteochondrózy lidovými léky

Tradiční medicína má ve svém arzenálu mnoho jednoduchých, účinných a bezpečných receptů proti osteochondróze. Používají se ve formě čajů, tinktur, pleťových vod, obkladů, potěrů, aplikací, mastí.

Bylinná medicína pomůže podpořit tělo, posílit ho, normalizovat jeho fungování a zmírnit nepříjemné příznaky. Tyto prostředky lze zakoupit v jakékoli lékárně nebo bylinkářství za přijatelnou cenu.

Účinné obklady

Použití obkladů pomůže zbavit se bolestivých záchvatů, otoků a zánětů chrupavkové tkáně. K tomuto účelu se používají dráždivé a hřejivé prostředky.

 1. Křen s jablky. Kořen křenu a malé jablko nastrouháme na jemném struhadle. Pyré se smíchá ve stejných částech a aplikuje se na nemocnou oblast. Zakryjte horní část fólií a aplikujte přes noc hřejivý obvaz. Léčba pokračuje až do odstranění bolesti.
 2. Pro stejný účel můžete použít komprese z jiných produktů: strouhaná ředkev, cibulová dužina, listy lopuchu, zelí. Pro posílení protizánětlivého účinku můžete přidat med.
 3. Vodka, hořčičný prášek, kafrový alkohol - každý po 50 g, smíchejte se třemi rozšlehanými bílky. Směs se louhuje asi 10 hodin a používá se jako obklad po dobu 3 dnů v řadě, ráno a večer. Poté přejděte k dalšímu receptu.
 4. 50 g extraktu z listů aloe se smíchá se 150 g vodky a 100 g medu. Obklady se také používají dvakrát denně po dobu tří dnů. Poté se vraťte k předchozímu receptu. Tyto dva léky se používají střídavě, každý po dobu 3 dnů, bez přestávek, dokud příznaky nezmizí.

Infuze a odvary pro osteochondrózu

Tato skupina lidových léků se používá pro systémové účinky na organismus s cílem poskytnout protizánětlivé, analgetické, posilující a uklidňující účinky.

Šišky

Odvar: 4 nezralé šišky omyjeme, nasekáme, přidáme půl litru vody, několik minut povaříme. Pijte ¼ polévkové lžíce. 1-3x denně.

Tinktura: zalijte 5 zralých drcených šišek se semeny sklenicí alkoholu (silná vodka), nechte 2 týdny, denně protřepávejte nádobu. Po jídle vypijte lžičku.

Březové pupeny a brusinkové listy

Každá 1 lžička, uvařte sklenici vroucí vody. Během dne trochu pijte.

Byliny

Užitečné jsou také čaje z rostlin, jako je přeslička, máta, třezalka, mateřídouška, měsíček, lípa, ostropestřec, heřmánek, jitrocel, tymián, mochna, šalvěj, slaměnka. Používají se v různých kombinacích nebo samostatně.

Aplikace medu

Při osteochondróze pomáhají aplikace a pleťové vody vyrobené z aloe šťávy a medu. Používají se jednotlivě nebo ve směsi.

masáž s medem pro osteochondrózu

Kousek gázy by měl být navlhčen v produktu a aplikován na bolavé místo pod ohřívacím obvazem po dobu nejméně 40 minut. Můžete jimi také jednoduše mazat požadovaná místa několikrát denně.

Tření

Vtírání léčivé kompozice urychluje krev, zajišťuje hluboký průnik produktu do těla, prohřívá jej, stimuluje aktivní centra, odstraňuje napětí a odstraňuje otupělost.

Vhodné pro tření při osteochondróze:

 • medvědí/jezevčí tuk;
 • terpentýn;
 • alkoholické bylinné tinktury;
 • odvary a infuze léčivých rostlin;
 • jedlový olej;
 • speciální sloučeniny.

Tření při silné bolesti: rozdrťte balíček analginu (10 ks), smíchejte se sklenicí alkoholu, malou lahvičkou jódu, 10 ml kafrového alkoholu. Třete si záda pouze v bolestivých partiích. Může způsobit pocit pálení.

Terapeutické koupele pro osteochondrózu

Podobné postupy se provádějí ve fázi remise. Používá se teplá voda s přídavkem bylinných odvarů a éterických olejů. Měl by být použit před spaním.

Koupele pomáhají relaxovat, uklidňovat, zmírňovat otoky a napětí, odstraňují necitlivost, bolest, tíhu ve svalech. Zde se odvary používají ve vyšších koncentracích než při perorálním podání. Ale stejné rostliny budou dělat.